img

Award winners and finalists from the 5th anniversary awards night

 

Here are all the winners and finalists from the Your Partnerships Fifth Anniversary Awards Night, with all the sponsors.

Listed in the order that they were presented on the night:

 

1 – New business of the Year, sponsored by Wildanet

New Business of the Year – any business less than 18 months old.

Winner: Intime Financial Planning Ltd

Other finalists:

  • Launch into Life
  • Osprey Health and Safety
  • Staff Hut
  • Taylor Made Solutions
  • Trusted Tech

 

 

2 – Wellbeing Award, sponsored by Mobility Maintenance Genie

That networker or business that exceeds in the health and wellbeing of others.

Winner: Inspiring On

Other finalists:

  • Cornwall Hypnotherapist
  • HMS Shipshape
  • Kinetic Energy
  • Trailrunningman

 

3 – Most helpful networker of the year, sponsored by Phoneta

That networker that is always helping others.

Winner: Debbie Warburton

Other finalists:

  • Clare Wellsbury-Nye
  • Elizabeth Melvin
  • Jay-anne Dingwall
  • Karen Looker
  • Mike Bee
  • Shane Solomon
  • Simon Hall

 

4 – Sole Trader of the year, sponsored by GW & Co Accountancy

Any sole trader, no matter how long they have been trading.

Winner: Jade Scott, The Social Planner

Other finalists: Annie Page

  • Daisy Taylor
  • Emm Sharpe
  • Hayley Smith
  • Jay-anne Dingwall
  • James Collard

 

 

5 – Inclusion Champion, sponsored by HD Words

For that person or business that ensures all persons are both treated with inclusion and promotes inclusions for all.

Winner: Clare Trice, CTCC Solutions

Other finalists:

  • Black Voices Cornwall
  • Cornwall Pride
  • Jay-anne Dingwall
  • Sekoya
  • Study Sharpe

 

6 - Online Networker of the year, sponsored by CER Business Finance (Bill Christie)

The online networker that stands out above the crowd.

Winner: BJ Stephens (who couldn't join us on the night, from America!)

Other finalists:

  • Edward Chapman
  • Craig Smith
  • Dave Scoffin
  • Emm Sharpe
  • John Holden

 

7 – Innovation Award, sponsored by Techsol Group

Any business that had introduced new products or services that is helping in the business community.

Winner: Corker Media

Other finalists:

  • Bucks Business Advice
  • Budeful
  • Emm Sharpe
  • Fresh Digital
  • Jay Anne Dingwall
  • Rewind Radio
  • Taylor Made Solutions
  • Venaspace
  • Wildanet

 

8 – Most helpful business of the year, sponsored by Maplebrook Estate Planning

Any business that has stood out as helping others’ businesses.

Winner: Big Box

Other finalists:

  • Cornwall Channel
  • CTCC Solutions
  • GW & Co Accountancy
  • Kernow Media
  • Rewind Radio
  • Sekoya
  • Venaspace
  • Wildanet
  • Phoneta

 

9 - Sustainability Award, sponsored by AdSmart from Sky

For any business or sole trader that has a product or service that helps in sustainability efforts.

Winner: Budeful

Other finalists:

  • Big Box
  • Carbon Credits Scheme
  • Cornovii Silver
  • Heartlands Cornwall
  • Salcombe Distillery
  • Trailrunningman
  • Trusted Tech
  • Wildanet

 

10 – Most Inspirational Business, sponsored by Annie Page & Associates

The business that inspires the network as well as the business community at large.

Winner: Phoneta

Other finalists:

  • Big Box
  • Bucks Business Advice
  • Children’s Hospice South West
  • Cornwall Channel
  • Fresh Media
  • Grigg’s Law
  • GW & Co Accountancy
  • Sekoya

 

11 – Presenter of the year, sponsored by Venaspace

For that networker that has stood out from their pitches or presentation efforts.

Winner: Steve Bridson

Other finalists:

  • Brian Fisher
  • Clair Wellsbury-Nye
  • Debbie Warburton
  • Jay-anne Dingwall
  • John Holden
  • Kayleigh Savva
  • Mark Fields
  • Mike Bee
  • Nick Taylor
  • Shane Solomon

 

12 - Charity/Trust/CIC of the year, sponsored by Boringdon Park Golf Club

All in this industry are eligible to be nominated.

Winner: Shekinah

Other finalists:

  • Amber Foundation
  • Children’s Hospice South West
  • Citizen’s Advice Cornwall
  • Cornwall Hospice Care
  • HD Livin
  • Hugs Foundation
  • Jeremy's Journey
  • RSPCA Cornwall

 

 

 

13 – Small Business of the year, sponsored by Wildanet

For business with 10 or less employees.

Winner: Rewind Radio

Other finalists:

  • Big Box
  • Budeful
  • Cornovii Silver
  • CTCC Solutions
  • GW & Co Accountancy
  • Gylly Tech
  • Harcourt White Property
  • Sekoya
  • Simon Hall
  • Taylor Made Solutions

 

14 - Large Business of the year, sponsored by AdSmart from Sky

For business with 11 plus employees.

Winner: Wildanet

Other finalists:

  • BBX
  • Boringdon Park Golf Club
  • Children's Hospice South West
  • Inns Cornwall
  • Inspired Motive
  • Penventon Park Hotel
  • Phoneta
  • Somerset County Cricket Club

 

 

15 – Business Champion of the year, sponsored by GW & Co Accountancy

For the business that has introduced any product or service that has helped other business grow or survive.

Winner: Simon Hall

Other finalists:

  • Arca Project
  • Big Box
  • Boosters
  • Corker Media
  • Jay-anne Dingwall
  • Quay Media
  • Sekoya
  • Wildanet

 

16 – Venue of the year, sponsored by Big Box

That standout venue that the networking community has enjoyed using.

Winner: Penventon Park Hotel

Other finalists:

  • Boringdon Park Golf Club
  • Heartlands Cornwall
  • Somerset County Cricket Club
  • The Lost & Found Bristol
  • Truro Cathedral
  • Venaspace, Plymouth
  • Victoria Inn, Threemilstone
  • Victoria Inn, Roche

 

17 – Ambassador of the year, sponsored by Phoneta

Who was that standout Ambassador in the network.

Winner: Jay-Anne Dingwall

Other finalists:

  • Annie Page
  • Clair Wellsbury-Nye
  • Clare Trice
  • Ed Chapman
  • Gareth Looker
  • Jade Scott
  • James Collard
  • Karen Looker
  • Mike Bee
  • Nick Taylor

 

18 – Phoenix Award, sponsored by Sekoya

For the business or individual that has been down for the count but has risen from the ashes to survive.

Winner: Leanne Elliot, Mariposa Creations (Who couldn't be with us on the night. Her award was collected for her by Debbie Warbirton.)

Other finalists:

  • Ady Tubb
  • Gavin Harris
  • Jim Beech
  • Mackie Wright
  • Mary Wardell
  • Netty Wilson

 

19 – Networker of the year, sponsored by Rewind Radio

That networker that has gone above and beyond and noted as the networker of the year.

Winner: Nick Taylor

Other finalists:

  • Clare Trice
  • Edward Chapman
  • Elizabeth Melvin
  • Emma Roberts
  • Kelly Grigg
  • Mike Bee
  • Paul Edworthy
  • Paul Venter
  • Shane Solomon

 

20 – The Judy Award, sponsored by Corker Media/Cornwall Channel

This award is dedicated to Brock’s mother Judy, who died in the early stages of the Your Partnerships journey.

Brock gives out this award annually as the only award he can personally choose, in the spirit of someone that gives to both the network and the community at large.

Brock chose the winner this year because of the help they provided during COVID and beyond to help save many businesses from going under. They are not the only ones that did this, and he wants to thank you all for all you did to help each other during this challenging part of our business journeys.

This year’s winner of the Judy Award is – Donna Morcom, MD of Sekoya.

 

All photos by Lizzie Melvin of Elizabeth Melvin Photography, words collated by Hannah Danson of HD Words.